Memoriał Karola Łukoszka po raz drugi podczas Tour de Rybnik

12. PGE EC Tour de Rybnik 2019 podobnie do ubiegłej edycji odbędzie się w dwóch odsłonach. Pierwsza z nich odbędzie się w powiecie rybnickim, na terenie Gminy Lyski oraz Gminy Gaszowice. Druga tradycyjnie w centrum miasta Rybnika.. Pierwszy dzień wyścigowy poświęcony będzie śp. Karolowi Łukoszkowi, legendarnemu trenerowi, który w 1957 r założył LZS Czernica

LZS Czernica był liczącym się klubem na mapie naszego kraju, a  najwybitniejszym zawodnikiem tego klubu  jest p. Józef Gawliczek zwycięzca Tour de Pologne w 1966 r.  

Od 2016 roku w Czernicy śp. Karola Łukoszka upamiętnia obelisk
Podczas ceremonii odsłonięcia obelisku obecnych było wielu wychowanków trenera Łukoszka oraz wielu znakomitych gości.  Była to okazja do wspomnień oraz wzruszeń, bo to kawał pięknej historii kolarstwa na ziemiach naszego regionu. Kto jeszcze nie miał okazji odwiedzić tego miejsca musi to zrobić podczas tegorocznej imprezy.

Film o Karolu Łukoszku

Obelisk Karola Łukoszka

Obelisk zlokalizowany jest u zbiegu ulic Wolności oraz Jana III Sobieskiego. W ścisłym centrum Czernicy. Tuż obok znajduje się Ośrodek Kultury ZAMECZEK oraz kościół parafialny.  

W roku 2018 tuż obok obelisku zlokalizowany był start 11. Tour de Rybnik, który był pierwszym Memoriałem Karola Łukoszka. 

W tym roku na kolarzy w tym miejscu czeka premia specjalna.

Józef Gawliczek / fot. TOL Studio